Eva Luts
Balletiõpetaja
Minu elusaatuse määras aasta 1992, mil paljuski terviseprobleemidest ajendatuna sai liitutud Tartu Spordikooli iluvõimlemise treeningutega, mille juures täitsid olulist rolli ka kaasnevad balletitunnid. Vargsi, ent veendunult hiilis mu südamesoppidesse pöörane armastus balleti vastu. Nii saigi viimaks 1994. aastal langetatud raske otsus vahetada toona veel kristallideta võimlemistrikood tülli ja roosade varvaskingade vastu. Astusin vastavatud Ida Tantsukooli, milles sai 6,5 aasta vältel omandatud tugev põhi klassikalises balletis (eelkõige õp Alla Lilleoru juhendamisel), aga ka näitlejameisterlikkuses (õp Tiit Lilleorg), ajaloolises tantsus (õp Svetlana Unt), karaktertantsus (õp Kristiine Otsing), kaasaegses tantsus (õp Rachid Tika), akrobaatikas ja lavapraktikas Vanemuise lavalaudadel.
Tervislikel põhjustel tuli aga teha intensiivsest tantsuõppest paus. Sel keerulisel perioodil oli mulle toeks Signe Jõgi juhendamine ja tugi Tantsustuudios Carol.
Igatsus balleti järele tegi aga füüsiliselt haiget ja painas hinge, mistõttu jätkasin mõne aasta pärast balletiõpinguid Vanemuise Tantsu- ja Balletikoolis Rufina Noore juhendamisel, mis päädis ka lõpudiplomi omandamisega 2007. aastal. Vanemuise teatrist kujunes sellal minu teine kodu. Nii kooli ajal kui ka aastaid pärast seda sai sadu kordi selle armsa maja lavalaudadel etendustes tantsitud. Nendesse kordadesse mahtus ka minu lapsepõlve suurima unistuse täitumine: tantsida balletis “Giselle”. Omamoodi saavutuseks pean ma ka osalemist kõigis 119 “Detektiiv Lotte” etenduses, mis leidsi aset aastatel 2008-2015 (“Detektiiv Lotte 100. juubelietendus).
Juba kohe pärast balletikooli lõpetamist sain võimaluse hakata andma balletitunde Võimlemisklubi Janika võimlejatele. Olin pakkumise üle üdini õnnelik, sest sel moel õnnestus ühildada mu elu kaks suurt armastust: võimlemine ja ballett. Esmalt väikesest tööotsast kujunes aja jooksul täiskohaga töö. Kümnele aastale VK Janikas järgnes otsus teostada veel üks seni südames pakitsenud igatsus – omandada erialane kõrgharidus. Selle ajel sai 2017. a astutud Tallinna Ülikooli koreograafia eriala kaasaegse tantsu kursusele. Muidu küll edukas aasta Tallinnas sai 2018. aastal jätku siiski Tartu Ülikooli kutseõpetaja erialal, et saada praktilisi ja teoreetilisi teadmisi eelkõige just pedagoogika vallas. Omandatud teadmisi olen saanud õppetegevuse käigus rakendada balletiõpetajana Eesti Tantsuagentuuris, Tartu Uisukoolis, Meie Stuudios ja Võimlemiskoolis Diiva. Nüüd pärast lapsehoolduspuhkust on saatus mulle pakkunud imelise võimaluse jõuda õpetajana tagasi mitmes mõttes oma sünnikoju.
Minu unistus on õppida olema õpetaja, kes ennast ega õpilasi ei lõhu, vaid inspireerib ja loob iga päev pisutki paremat, targemat, tervemat, loovamat, edukamat, avatumat, hoolivamat inimest nii eneses kui enda ümber ning seeläbi ka kogu ühiskonnas. Ühtlasi soovin ma panustada tantsuhariduse edenemisse Eestis üldisemalt kui ka spetsiifilisemalt balletiõppes. Soovin alati armastada ja uskuda.